Tissot T-Touch Solar Expert NBA Edition!

Zegarki od Tissot kojarzą się z tradycyjnymi mechanizmami bez wszechobecnej elektroniki i tego typu dodatków. Jednak jest jeden model, który lamie ten stereotyp- Tissot T-Touch Expert Solar!

Za tą długą i skomplikowaną nazwą stoi połączenie tradycyjnego mechanizmu z elektroniką połączoną z małym zestawem minipaneli słonecznych. Dzięki temu prócz dokładnego czasu jesteśmy w stanie zmierzyć i dowiedzieć się o wielu rzeczach nie tylko związanych z czasem samym w sobie.

Gdybym miał go w liceum, pewnie szybciej poszedłby mi bieg na orientację na zaliczeniu przysposobienia obronnego, bo jedną z funkcji Tissot T-Touch Expert Solar jest kompas, który obok pokazywania stron świata to dodatkowo można nastawić utrzymanie kierunku wędrówki. Idziesz zgodnie ze szlakiem, zegarek zaczyna Cię informować odpowiednim zestawem komunikatów dźwiękowych.

 

Gdybym miał go w podstawówce, nie musiałbym zapisywać z kolegą na asfalcie czasów okrążenia Tour De Osiedle. Zmierzyłbym to i po wszystkim powiedział, jakie było najszybsze a jakie najwolniejsze okrążenie, bo to też jedna z funkcji T-TES. Chociaż może to lepiej, że nie miałem wtedy do dyspozycji takiego zegarka…

Kończąc ten wątpliwej jakości stand-up to Tissot T-Touch Expert Solar to zegarek pełen nowoczesnej technologii w trwałym opakowaniu. Oprócz podstawowych funkcji pomiaru czasu (stoper, minutnik, sekundnik) T-TES wyposażony jest w kompas, wysokościomierz z możliwością mierzenia różnic wysokości np. podczas górskiej wędrówki w zadanym czasie.

T-Touch Expert Solar również potrafi wskazywać ciśnienie oraz informować o zmianie pogody na podstawie zmian ciśnienia atmosferycznego. Zmiany są obrazowane przez przesunięcie się wskazówek w lewo lub w prawo od godziny dwunastej. Jeśli wskazówki przesuwają się w lewo, to znaczy, że pogoda się pogorszy. Natomiast jeśli wskazówki są po prawej stronie, powinniśmy spodziewać się poprawy pogody.

 

„Tyle funkcji więc jak trzeba tym sterować skoro na zdjęciu widać tylko trzy klawisze?

Projektanci z Tissot przeszli samych siebie i zastosowali szkło odporne na zarysowania, jakie np. występuje w Tissot Chrono XL NBA Collector z dodatkową funkcją dotykową! Wystarczy dotknąć palcem w odpowiednie miejsce na tarczy T-Touch Expert Solar i możemy wywoływać funkcje czy też grzebać w przeróżnych ustawieniach, jak na przykład ustawienia drugiej strefy czasowej i to która z nich ma być traktowana jako czas aktualnie używany.

Technologiczną wisienką na torcie (a może lepiej powiedzieć złotem na krzemie) jest mały zespół paneli słonecznych gwarantujących ładowanie baterii T-Touch Expert Solar. Jednak do sprawnego działania tego zegarka nie potrzebujemy światła słonecznego. Jak zapewnia Tissot przez rok T-TES może działać bez światła słonecznego. A nawet jeśli całkowicie rozładuje się bateria i nie będziemy mogli wykorzystywać funkcji elektronicznego serca T-TES (jak np. podświetlenie) to będziemy mogli dalej korzystać z niego jak ze zwykłego wskazówkowego zegarka. Ba! Nawet będziemy mogli odczytać godzinę w ciemności, bo wskazówki, jak również godziny na tarczy zegarka są fluorescencyjne.

Całość domyka koperta wykonana z tytanu w kolorze różowego złota. Tytan i szkło z szafiru gwarantują wytrzymałość podczas ekstremalnych wycieczek w górach czy na wodzie (funkcja regat).

Wiadomo, prawdziwy kibic NBA nie będzie patrzył nawet na dotykowe szkiełko czy baterię słoneczną. Nie zadziwi go nawet tryb serwisowy, gdzie jak się okazuje znaleźć czujnik temperatury. Na pewno zwróci uwagę na grawerunek loga najlepszej ligi świata, której oficjalnym chronometrażystą jest oczywiście Tissot.

Więcej informacji na temat Tissot T-Touch Solar Expert znajdziecie pod tym linkiem!