Tissot Heritage Navigator Automatic 160th Anniversary COSC

To nie jest zegarek dla technologicznych geeków. Chociaż to, jak wykonany jest ten zegarek, powinno zainteresować każdego. Ten zegarek to krzyk z analogowych odmętów cywilizacji, gdzie nie liczy się ilość funkcji czy opcji komunikacji z innymi urządzeniami, lecz precyzja, dokładność i jakość wykonania.

W 2013 roku Tissot wypuścił na rynek zegarek z okazji 160 rocznicy powstania marki. Zamiast chwalić się dostępnymi technologami, Tissot postawiło na styl, prostotę i powrót do korzeni marki. Tissot Heritage Navitator 160th COSC to w zasadzie replika modelu, który powstał na początku lat pięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Pierwsza edycja Navigatora powstała na setne urodziny marki w 1953 roku!

https://youtu.be/z6hdmlxUPW8

Edycja z okazji „setki” Tissot otrzymała oczywiście kilka kosmetycznych zmian, jak inny kształt wskazówek czy też inny sposób regulacji. Jednak sam mechanizm nie uległ zmianie i jest takim sam jak w 1953 roku. Warto wspomnieć, że pierwsza edycja Navigatora była pierwszym zegarkiem na świecie pokazującym czas we wszystkich strefach czasowych.

Tissot Heritage Navigator jest napędzany ruchem ręki. Mechanizm automatyczny (tzw. automatic) zegarka gwarantuje działanie nawet do 42h. Rezerwa chodu zapewnia dodatkową godzinę działania mechanizmu, gdy zegarek nie jest na ręku.

Dzięki przeszklonej kopercie możemy zobaczyć jak działa ten mechanizm. To może brzmieć jak oglądanie prania w piorącej pralce, ale to perpetuum mobile w wersji kieszonkowej potrafi zabrać kilka minut na podziwianie działania tego mechanizmu.

Tarcza jest wyposażona w zegar 24-godzinny, co łatwo pozwala odczytać czas w danej strefie czasowej. Wskazówki i indeksy godzinowe pokryte są farbą luminescencyjną, co pomaga odczytać godzinę po zmroku. Precyzję odczytu czasu potwierdza certyfikat COSC (Contrôle official Suisse des Chronomètres). Navigator posiada wypukłe szkło wykonane z szafiru pokryte dwustronną powłoką antyrefleksyjną. Powłoka ta razem z wypukłym szkłem znacząco ułatwia odczytać wskazania zegarka nawet w pełnym słońcu.

Ostatnim fragmentem układanki pod tytułem „prostota i elegancja” jest pasek, który posiada zapięcie zatrzaskowe (z pełną regulacją) o dające pewność, że nie zsunie się z nadgarstka. Dodatkowo pasek wykonany ze skóry imitującej fakturę skóry aligatora.

Podsumowując Tissot Heritage Navigator to doskonała propozycja dla każdego, kto zastanawia się nad zakupem eleganckiego zegarka, który nie krzyczy z odległości „Hej jestem najdroższy na rynku!”. Ta „skromna elegancja” pasuje do niemalże każdej okazji i każdego stroju. Co najważniejsze precyzja i jakość wykonania tego modelu dają poczucie, że Navigator w nowożytnej wersji może być przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Model przedstawiony w tym tekście posiada numer katalogowy T078.641.16.037.00. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Tissot!