Kto zapuka do Gortata?

Mamy pierwszy dzień lipca. W Polsce szaleją, jak to mówią w środkach masowego przekazu, „gwałtowne zjawiska pogodowe„. W NBA właśnie rozpoczyna się pora „tornad gotówkowych” równie gwałtownych, co te nasze nawałnice i burze. I jak na razie największy szum (przynajmniej u Nas – chociaż nie tylko) dotyczy pozyskania Marcina Gortata. Nasz reprezentant już podobno usłyszał „pukanie do drzwi„. Jako pierwszy „zapukał” GM Houston Rockets, Daryl Morey. Rockets teraz stoją przed najtrudniejszymi wyborami w ostatnich kilku latach. Yao Ming możliwe, że będzie zmuszony do zakończenia swojej kariery. Rockets zmuszeni są do szukania zastępstwa. Jednak finanse stają, jak ość w gardle tej transakcji. Teksańczycy mają kłopot z gotówką. W sezonie 2009/2010 wydadzą ok. 65 milionów dolarów na kontrakty dla zawodników. Biorąc pod uwagę fakt, że tegoroczne salary cap nie wzrośnie znacząco (ok. 58 mln dolarów w 08/09, prognoza na 09/10 to 1-2 mln więcej) Rockets i będą są nad kreską. Mogą kombinować z Mid – Level Exception. Jednak ta średnia kwota w granicach 5.5 mln dolarów może być niewystarczająca.

Do drzwi Gortata mogą zapukać jeszcze (osobiście bądź też reprezentanci) Donnie Nelson (Gortat trafi do Dallas?), R.C. Bufford (GM San Antonio Spurs), Sam Presti (GM Oklahoma City Thunder) no i może jeszcze GM Hawks Rick Sund.

Teraz najdonośniej do drzwi walą do drzwi Pana Marcina Rockets. Domyślam się, że zwyczajowo będzie kilka razy słyszeć kilka razy o różnych osobach pojawiających się w domostwie MG13. Ja cholernie chciałbym zobaczyć Polaka w  słabszej ekipie a la Oklahoma City Thunder. Fakt, będzie ciężko kończyć, jako jedna z loteryjnych drużyn w NBA, ale szansę na pokazanie się w lidze będzie olbrzymia.

Wiem, że dla Nas to okno transferowe jest bardzo „gorące”. Trzeba jednak pamiętać, że w tej karuzeli nie zajmuje miejsca tylko Nasz rodak. Anderson Varejao powiedział, że sprawdzi ile jest wart na rynku pracy, Paul Millsap po wiadomości, iż Okur i Boozer zostają w Utah, pójdzie podobną drogą co Choosen 2, David Lee również zmieni barwy klubowe. No i nie należy zapominać o Sheedzie, Joe Smith’sie, Goodenie i McDyessie Przewagą MG jest przelicznik ceny kontraktu na możliwości zawodnika. Najtańszy ekspert od zagrań typu pick n’ roll w lidze (z tych dostępnych w tego lata oczywiście).

Co poza tym ? Ostatnie pogłoski donoszą o:

– rozmowach Joe Dumarsa z Benem Gordonem z Bulls i Charlie’em Villanueva z Bucks,

Kobe zostaje,

Yao może pójść do Raptors za CB4,

Jason Kidd odwiedza NY.

Zwyczajowo sondka…